Biztos láttátok már a különböző éttermekben, filmekben, sorozatokban, hogy különböző színű vágódeszkákon dolgoznak a szakácsok. De melyik szín mit jelent?
És már egy pontatlanság az elején, ugyanis a vágódeszka fából készül, a vágólapot pedig nagy keménységű speciális műanyagból. Viszont a könnyebb érthetőség kedvéért következetesen vágódeszkának fogjuk hívni...
Mit NE használjunk?
Először is nézzünk néhány alapvetést, hogy mit NE használjunk:
- nokedli szaggatót » ez jól nézi ki képeken, de ezt hagyjuk meg a nokedli szaggatáshoz. Ezt onnan tudjuk felismerni, hogy egy elnyújtott vége van, ahol meg tudjuk fogni (és általában ezen a végén van egy lyuk, amin fel tudjuk akasztani)
- fa deszkát » ezt hagyjuk meg otthonra ;)
Mit használjunk?
Nedves rongyot a deszka alá! Ezzel elérjük, hogy ne csúszkáljon. Ez azért fontos, mert biztonságtechnikai szempontokból fontos, hogy csak 1 dolog mozogjon, ez pedig a kés.
Ha a vágódeszka is mozog a vágás közben, akkor az magába foglalja a baleset kockázatát.
HACCP szerint általánosan elfogadott és használt színkódok vágódeszkákhoz
- Piros vágódeszka » Nyershús
- Sárga vágódeszka » Főtt hús
- Kék vágódeszka » Halfélék
- Barna vágódeszka » Földes áru
- Zöld vágódeszka » Zöldségfélék
- Fehér vágódeszka » Napiáru (értsd: pékáru), tejtermék
Egy extra dolog: én a csirkének külön vágódeszkát tartok fenn. Valahogy egy fura kapcsolat alakult ki köztem és a nyers csirke között. Inkább biztosra megyek és a nyers csikéről származó mikróbákat igyekszem minél jobban elkülöníteni (ennek részeként pl. leforrázom a használt vágólapot).
Szóval mostmár tudjuk, hogy melyik vágódeszkát mire használjuk, mostmár nincs más hátra, mint használni :)
Irány a konyha és főzzetek valami fiomat!